Regulamin
Ośrodka Terapii Odwykowej Uzależnień w Toruniu przy ulicy Tramwajowej 2-4
I Pacjent w czasie pobytu na leczeniu w OTOU ma prawo do korzystania z oferty terapeutycznej ośrodka:
1. Terapia w Ośrodku odbywa się z poszanowaniem praw pacjenta. Niektóre zasady programu terapeutycznego mogą ograniczać niektóre prawa pacjentów w związku z realizowanymi celami terapii.
2. Pacjent jest zapoznawany z programem terapii przez terapeutę indywidualnego.
3. Pacjent ma prawo uzyskać pełną informację dotyczącą pobytu w ośrodku i proponowanej terapii od terapeuty prowadzącego pacjenta lub kierownika ośrodka.
4. Pacjent ma prawo odwołać się od decyzji społeczności w uzasadnionym przypadku na zebraniu klinicznym w każdą środę, wcześniej przedstawiając swój problem terapeucie dyżurnemu. Ostateczną decyzję podejmuje kierownik ośrodka po konsultacji z zespołem terapeutycznym.
5. Wszelkich informacji o pobycie pacjenta udziela kadra terapeutyczna ośrodka, po uzgodnieniu wcześniej z pacjentem zakresu udzielanych informacji.
6. Pacjent zobowiązany jest do uczestniczenia we wszystkich zajęciach objętych programem terapeutycznym (spotkania społeczności terapeutycznej, zajęcia terapii grupowej, poranne odprawy, spotkania indywidualne z terapeutą, ergoterapia, zajęcia sportowe, kulturalno-oświatowe, poranna gimnastyka inne). Pacjent uczestniczy w zajęciach ujętych w rozkładzie dnia.
7. Punktualnie zgłasza się na wszystkie przewidziane planem terapii zajęcia.
8. Pacjent zobowiązany jest do przygotowania i omówienia poszczególnych etapów swojej pracy terapeutycznej i ubiegania się o przywileje przysługujące poszczególnym etapom pobytu w ośrodku.
9. Wszystkie osoby obowiązuje zasada dyskrecji, nie rozmawiania o sprawach poruszanych na zajęciach terapeutycznych, spotkaniach społeczności i w innych sytuacjach w ośrodku z osobami spoza społeczności.
10. Przez pierwsze dwa tygodnie pobytu pacjent nie opuszcza ośrodka w związku z okresem adaptacyjnym.
11. W czasie pierwszego miesiąca pobytu w ośrodku pacjent utrzymuje kontakt osobisty, telefoniczny, listowny z członkami rodziny w sposób nie zakłócający jego okresu adaptacyjnego w ośrodku.
12. Po omówieniu pierwszego miesiąca pobytu pacjent ma prawo do kontaktu z osobami z najbliższej rodziny/partnerami w sposób ustalony z terapeutą indywidualnym. Po trzech miesiącach pobytu w ośrodku pacjent może wnioskować o kontakt z bliskimi osobami, które nie są najbliższą rodziną.
13. Po 4,5 miesiącach pobytu pacjent ma prawo wnioskować o przepustkę do 48 godzin. Kolejne przepustki przysługują po upływie miesiąca. Pacjent może wnioskować o dodatkowe przepustki w celu załatwienia spraw niecierpiących zwłoki.
14. Pacjent ma prawo do odwiedzin zgodnie z ustaleniami z terapeutą prowadzącym. Odwiedziny osób bliskich nie mogą kolidować z uczestniczeniem pacjenta w zajęciach terapeutycznych.
15. Sprawy poddawane głosowaniu na spotkaniach społeczności przechodzą większością głosów. W uzasadnionych przypadkach terapeuta dyżurny ma prawo zmienić decyzję społeczności lub wstrzymać jej rozstrzygnięcie do spotkania zespołu terapeutycznego.
II Pacjent w czasie pobytu na leczeniu w OTOU zobowiązuje się do:
1. Utrzymywania całkowitej abstynencji od środków zmieniających nastrój (alkohol, narkotyki, leki nie zalecone przez lekarza ośrodka, „dopalacze”). Nie przestrzeganie powyższej zasady może być związane z rozwiązaniem kontraktu.
2. Nie stosowania zachowań agresywnych, przemocy (agresja fizyczna, jak i słowna, używanie wulgarnego słownictwa, żargonu więziennego) w stosunku do współpacjentów i personelu.
3. Przyjmowania zleconych przez lekarza leków i zgłaszania się po nie do gabinetu pielęgniarskiego w wyznaczonym czasie.
4. Utrzymywania higieny osobistej, dbania o czystość i ład w pomieszczeniach na terenie Ośrodka.
5. Zobowiązuje się do nie rozmawiania o narkotykach i innych substancjach psychoaktywnych poza zajęciami terapeutycznymi.
6. Pacjent zobowiązuje się do poddawania się kontroli utrzymywania abstynencji od wszelkich środków psychoaktywnych przez personel medyczny i terapeutyczny (badanie alkomatem, testy przesiewowe) oraz osoby pełniące funkcję w SOT (Służba Ochrony Trzeźwości)- reakcja źrenic, oddech.
7. Należytego dbania o sprzęt, z którego korzysta podczas leczenia.
8. Pacjent jest zobowiązany do wywiązywania się z kontraktu terapeutycznego.
9. Wykonywania zaleceń wydawanych przez personel Ośrodka, związanych z leczeniem i pobytem w Ośrodku
III. Pacjentowi w czasie pobytu na terapii w OTOU nie wolno:
1. Opuszczać terenu Ośrodka bez wiedzy i zgody personelu.
2. Palić papierosy w budynku Ośrodka i innych miejscach poza wyznaczonym miejscem i wyznaczonym czasie. Obowiązuje zakaz palenia papierosów przed śniadaniem.
3. Pacjenci nie mogą przechowywać kawy i herbaty w swoim pokoju. Kawa i herbata są przechowywane w zamkniętej szafce. Kawę i herbatę zasypuje dyżurny SOT.
4. Przebywać w pokojach pacjentów innej płci.
5. Utrzymywać bliskich kontaktów intymnych z innymi pacjentami.