• Home
  • Warsztat przedkonferencyjny

Warsztat przedkonferencyjny

 

7 czerwca 2018 (czwartek, godz. 9-18)

Opłata : 360,00zł  

Warsztat odbędzie się na Wydziale Nauk Pedagogicznych UMK w Toruniu,
Sala: Sala Rady Wydziału
Adres: ul. Lwowska 1.

 

„Zabierając TSR na spacer…… – kto obawia się zjechać z głównej drogi?”

dr Bogdan Cezar Ion

Zaprogramowanie przez szkoły i szkolenia terapeutyczne, aby być spójnym z jedną metodą i w niej kompetentnym jest wyzwaniem dla wielu praktyków w dzisiejszych czasach. Wyzwaniem, jak znaleźć sposoby, aby zwiększyć swoją poznawczą i relacyjną elastyczność, łącząc i dopasowując narzędzia różnych podejść. Jak zrobić to bez poczucia sprzeczności, czy braku lojalności wobec podejścia, które naprawdę się lubi i które na tą sympatię zasługuje.

 

Warsztat odbędzie się w 4 interaktywnych rundach, w trakcie których uczestnicy będą mogli poeksperymentować, łącząc filozofię, wizję i narzędzia TSR z narzędziami, sugestiami i “smaczkami” z innych terapeutycznych obszarów i podejść.

 

  1. Od zakochania w Podejściu do zaręczyn i małżeństwa:

Powody dla których kontynuujesz pracę w Podejściu Skoncentrowanym na Rozwiązaniach są dużo istotniejsze od tych, które Cię do niego przywiodły. Jeśli pracujesz w tym Podejściu już jakiś czas, a interesujesz się badaniami naukowymi, zaczynasz zdawać sobie sprawę, że niektórych z podstawowych założeń nie da poprzeć badaniami, nawet jeśli sama metoda przynosi efekty. Jak zachować wiarę w metodę, kiedy wyniki badań przynoszą rozczarowanie? Wiara w metodę wydaje się o tyle ważna, że związana jest ze skutecznością terapii (czynnik spójności). Postaramy się znaleźć dobre powody, które w sposób wiarygodny i uprawniony pomagają nam zachować wiarę w używanie TSR oraz zastanowimy się jak przekazywać je klientom, kolegom i pracodawcom.

 

  1. Nacisk, rezygnacja lub transformacja:

Jak radzić sobie, zarządzać i uczyć się z negatywnych reakcji, negatywnych informacji zwrotnych, obiekcji, czy też krytyki, z którą spotykamy się od klientów w związku ze stosowaniem narzędzi TSR? Jeżeli jesteśmy dostrojeni do naszych klientów, praktycznie nie da się nie zauważyć, że w niektórych momentach, z niektórymi osobami, niektóre z naszych ulubionych narzędzi zawodzą i nie są dobrze odbierane przez klientów. Nawet w takich sytuacjach możemy różne rzeczy pominąć, jeżeli nie zapytamy klientów o ich doświadczenie z sesji, o ich doświadczenie procesu i narzędzi, które stosowaliśmy w trakcie spotkania.

W tej rundzie uczestnicy będą uczyć się wykorzystania informacji zwrotnej i obiekcji, aby lepiej dostroić się do klientów, naprawić i wzmocnić sojusz terapeutyczny oraz zwiększyć prawdopodobieństwo dobrych efektów terapii.

 

  1. Powiększyć skrzynkę z narzędziami:

Jak włączać inne narzędzia w pracę TSR, kiedy klienci o to proszą i kiedy takie narzędzia posiadamy. Oczywiście, że możemy całkowicie przełączyć się z TSR na inną metodę, kiedy klient o to poprosi, albo kiedy koncentracja na rozwiązaniach wydaje się nie działać. Możemy jednak przeplatać „ducha TSR” z narzędziami zapożyczonymi z innych metod, kiedy zdamy sobie sprawę, że to może być klientom pomocne. Poeksperymentujmy z włączaniem inspiracji z metod uczenia się na doświadczeniu, użycia symboli, podejść poznawczych i psychodynamicznych w naszą TSR-ową pracę.

 

  1. Być szczerym ze sobą:

Potrzeba odwagi, aby przyznać, że jesteśmy na tyle zróżnicowani i na tyle kompleksowi oraz to, że być może nie jesteśmy w stanie całkowicie wpisać się w jakąkolwiek z metod terapeutycznych. Jeżeli chodzi o osobę terapeuty, ze wszystkich wspólnych czynników terapeutycznych to właśnie jego autentyczność wywiera ogromny wpływ na efekty terapii. Możemy zatem potraktować swoje własne preferencje i inklinacje równie poważnie, jak naszych klientów.

“Styl, to człowiek w rzeczy samej” (Georges-Louis Leclerc, Comte de Buffon) możemy więc budować nasz własny styl z przeróżnych kawałków. I możemy połączyć w nas samych najbardziej sprzeczne podejścia i filozofie, cytując za Waltem Whitmanem: „Sam sobie zaprzeczam? No cóż, więc sam sobie zaprzeczam – jestem wielki i składam się z mnogości”.

Ostatnia runda zaplanowana jest na eksplorację tego w jaki sposób możemy włączać i integrować narzędzia, z którymi rezonujemy najmocniej.

 

Prowadzący:

 

Dr Bogdan Cezar Ion

Z wykształcenia jest psychologiem klinicznym, superwizorem i trenerem psychoterapii. Szkolił się i posiada certyfikaty różnych metod klinicznych, m.in. Terapii Krótkoterminowych (SFBT, Krótkoterminowej Terapii Strategicznej, Dialogu Motywującego i innych), Podejściach Opartych na Doświadczaniu, Podejściu Behawioralno-Poznawczym, Hipnozie Klinicznej. Najbardziej związany jest z Podejściem Skoncentrowanym na Rozwiązaniach oraz podobnymi metodami, bazującymi na zasobach i kompetencjach klienta, opartymi o narrację, współpracę i dialog. Promuje praktyki oparte na dowodach naukowych, wspierając udokumentowany profesjonalny rozwój.

Od 2002 roku używa Skali Oceny Wyniku, a przez ostatnią dekadę angażuje się w praktykę i nauczanie FIT (Feedback Informed Treatment) wśród praktyków zdrowia psychicznego. Jest konsultantem i superwizorem wspierającym wprowadzanie metody FIT.

Uczył się i szkolił u dr Scotta D. Millera, a od 6 lat jest certyfikowanym trenerem FIT (Feedback Informed Treatment) przy International Center for Clinical Excellence.

Dr Bogdan przez ponad 20 lat służy, jako katalizator pozytywnej zmiany i nauki zarówno w prywatnej praktyce, jak i na Uniwersytecie w Bukareszcie, gdzie uczy SFBT, jako wykładowca na studiach magisterskich z Psychologii Klinicznej.

Jest prezesem Rumuńskiego Stowarzyszenia Terapii Krótkoterminowych oraz członkiem założycielem paru renomowanych towarzystw i instytutów (Instytut Badań i Terapii Traumy). Obecnie pełni funkcję prezesa Bucharest Chapter of The Romanian Psychologists College, instytucji reprezentującej ponad 30 % psychologów w Rumunii.


Zgłoszenie prosimy wysłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Drukuj

All for Joomla All for Webmasters